If you're seeing this message, it means we're having trouble loading external resources on our website.

Pokud používáš webový filtr, ujisti se, že domény: *.kastatic.org and *.kasandbox.org jsou vyloučeny z filtrování.

Hlavní obsah

Kapitola 9: Aromatické sloučeniny

O této kapitole

Jedinečná elektronová struktura aromatických látek vede k jejich jedinečné reaktivitě! Nejdříve si probereme názvosloví aromatických látek, poté jejich stabilitu a elektrofilní a nukleofilní aromatickou substituci.
Jaký je rozdíl mezi cyklohexatrienem a benzenem? V této lekci si probereme názvosloví derivátů benzenu. Aromatické sloučeníny jsou látky s výrazným zápachem, které mohou být použity jako výchozí sloučeniny pro výrobu výbušnin i plastů.
V této lekci si vysvětlíme princip aromatické stabilizace. Také si ukážeme jak poznat, zda daná látka vykazuje aromatické znaky. K tomu je však nutná znalost teorie molekulových orbitalů.
V této lekci si ukážeme, jak probíhají adičně-eliminační a eliminačně-adiční mechanismy nukleofilní aromatické substituce.