Rychlokurz světových dějin

Nacionalismus, imperialismus a globalizace

Dobré, špatné i hodně špatné události moderních dějin.

2 hodiny

Nacionalismus 11 m

Od počátku 19. století se z říší začaly odlupovat národní státy. Změnil se způsob vzdělávání, armáda i vztah mezi vládnoucími a obyvatelstvem. Například Japonsko se za 300 let změnilo z feudálního státu v moderní národní stát. Projdeme jeho historii od vzniku šógunátu Tokugawa po reformy Meidži.

Imperialismus 13 m

V 19. století si Evropané, v čele s Angličany, podmanili velké části Afriky a Asie. Lepší medicína, parní stroje i kvalitnější zbraně našly uplatnění v čínských opiových válkách i při kolonizaci Afriky. Potřebná byla i ochota zneužívat přírodní zdroje i obyvatele "primitivních" národů.

Arcivévodové, cynismus a první světová válka 11 m

Válka, která měla ukončit všechny války, ve skutečnosti nic nevyřešila. Zapojilo se do ní více národů než kdy dříve a také nové technologie - kulomety, letadla, tanky, bojové plyny. V zákopové válce umíraly tisíce vojáků bezdůvodně. Cynismus a ironie se staly běžnou součástí společnosti.

Druhá světová válka 12 m

...nebo také Velká vlastenecká válka. Proč si Osa myslela, že násilná expanze je dobrý nápad? A proč se nakonec všechno vyvinulo ve propěch Spojenců? Němci a Japonci udělali taktické chyby včetně napadení Ruska nebo USA, což postavilo takřka celý svět proti nim. Epizoda obsahuje drastické záběry.

Dekolonizace a vítězství nacionalismu 12 m

Evropané v posledních staletích vytvářeli impéria. Po druhé světové válce se jich většina rozpadla. V Indii to proběhlo celkem nenásilně, zato v Kongu, Egyptě, Rwandě, Vietnamu, Kambodži a Laosu to tak hladké nebylo. A právě o tom bude dnešní díl.

Studená válka 12 m

Povídání o tom, jak si USA a SSSR mezi sebou dělili svět, a o válce, která probíhala všude jinde, jen ne přímo v USA a SSSR. A máme špatnou zprávu pro všechny, kteří vidí svět černobíle: nejednalo se o boj dobra se zlem. Oba státy páchaly v tomto souboji nepěkné věci.

Globalizace I 11 m

Dobré stránky globalizace.