Pravděpodobnost a statistika

Pravděpodobnost

Je potřeba rozumět základním aritmetický operacím, procentům a zlomkům. Naučíme se společně, co jsou závislé a nezávislé jevy, jak se sčítájí pravděpodobnosti a jak vyjádříme pravděpodobnost, že nastane více jevů současně.

54 minut
Navazuje na Množiny.

Úvod do pravděpodobnosti 8 m

Co je to vlastně pravděpodobnost? V tomto videu si pojem pravděpodobnost vysvětlíme na příkladech s mincí a s hrací kostkou.

Příklad: tahání kuliček 3 m

Jaká je pravděpodobnost vytažení žluté kuličky ze sáčku, v němž se nacházejí 3 žluté, 2 červené, 2 zelené a jedna modrá kulička?

Pravidlo sčítání pravděpodobností 11 m

Dáme do pytlíku 8 zelených a 5 žlutých kostek a dále 9 zelených a 7 žlutých kuliček. Jaká je pravděpodobnost, že vytáhneme kostku libovolné barvy? Jaká je pravděpodobnost, že vytáhneme libovolný žlutý předmět?

Složená pravděpodobnost nezávislých jevů 6 m

V předchozích videích jsme počítali pravděpodobnosti různých jevů. Jak ale spočítat pravděpodobnost, že nastane několik nezávislých jevů současně?

Nezávislé jevy – příklad 1: házení kostkou 2 m

Jaká je pravděpodobnost, že v každém ze tří hodů šestistěnnou kostkou padne sudé číslo?

Nezávislé jevy – příklad 2: pravděpodobnost uhodnutí správné odpovědi 5 m

V testu jsou dvě otázky. V první máme na výběr 4 odpovědi, ve druhé máme na výběr 3 odpovědi. Jaká je pravděpodobnost, že uhodneme správnou odpověď na obě otázky?

Nezávislé jevy – příklad 3: házení dvěma kostkami 5 m

Jaká je pravděpodobnost, že při hodu dvěma kostkami padne na obou stejné číslo?

Úvod do závislé pravděpodobnosti 7 m

Dosud jsme se bavili o pravděpodobnosti nezávislých jevů. Ale jak postupovat, když pravděpodobnost, že nastane nějaký jev, závisí na výsledku jiného jevu? To si ukážeme v tomto videu.

Příklad: Závislé jevy 7 m

V sáčku jsou 3 nespravedlivé mince a jedna spravedlivá. Jednu minci vytáhneme a čtyřikrát jí hodíme. Jaká je pravděpodobnost, že padnou 4 panny?