Starověké Řecko
Starověké Řecko (11/20) · 1:15

Amfora pro vítěze závodu čtyřspřeží Amfora naplněná 40 litry olivového oleje se předávala vítězi závodu čtyřspřeží, který se konal v Athénách při příležitosti každoročního svátku Panathénaje. [410–400 př. n. l., malovaná keramika, 38 x 67,3 cm (šířka x výška), umístění: Britské muzeum]. Zdroj: Britské muzeum.

Tahle amfora je úžasná. Zobrazuje vůz, čtyřspřeží v plném cvalu a můžeme vidět vozku v tradičním bílém šatu. Vozkové byli vlastně jediní sportovci, kteří závodili oblečení. Ke konci závodu měli tyhle dlouhé bílé tuniky úplně promáčené potem. A jak vidíme, vlasy tohoto muže vlají a právě se dostává do cílového místa. Je to vítěz. Někdy byli vozkové zobrazováni s širokým páskem kolem trupu, ke kterému byly připojeny otěže. To mu pomáhalo, aby za jízdy nevypadl a taky mu to napomáhalo ovládat otěže, obzvláště u čtyřspřeží. Závodištěm byla podlouhlá běžecká dráha se zatáčkou na obou koncích. Vešlo se tam až 40 vozů na jeden závod a tak si asi umíte představit, jak se všechna ta spřežení pokoušejí na konci otočit v co nejmenším oblouku. Tam nejčasteji docházelo k nehodám, srážkám a neštěstím, což davy milovaly.