Medicína
Přihlásit se

Oběhová soustava: Oběh plodu a novorozence

Pojďte s námi zjistit, proč měl každý z Vašich přátel v jednom okamžiku svého života žábry a ocas.

Tento obsah spravuje Matyáš Bayer.

69 minut

Seznamte se s placentou 13 m

Poznejte jak jsou potřeby plodu naplňovány díky placentě. Placenta je speciální orgán, který patří matce i plodu zároveň.

Průtok krve srdcem 8 m

Naučte se, jak krev protéká srdcem a porozumějte rozdílu mezi systémovým a plicním krevním oběhem. Rishi je lékař, který se zabývá dětskými infekčními nemocemi, a pracuje v Khan Academy.

Hemoglobin a hematokrit plodu 15 m

Přestože maminka poskytuje plodu zdroj kyslíku, plod sám dokáže využívat několik způsobů k získání co největšího množství kyslíku.

Krevní oběh plodu 12 m

Sledujte a naučte se jak protéká krev plodem před narozením. Krevní oběh plodu je modifikován tak, aby docházelo k výměně krve mezi tělem plodu a placentou, placenta tedy nahrazuje plíce plodu, funguje jako orgán pro výměnu krevních plynů. Je tím tedy odlišný od krevního oběhu po narození a musí tedy být na tento stav adaptován.

Krevní oběh novorozence krátce po narození 13 m

Podívejte se na video, které navazuje na lekci " Krevní oběh plodu" a popisuje změny, ke kterým v krevním oběhu novorozence dochází v prvních minutách, hodinách a dnech po porodu.

Pozůstatky struktur krevního oběhu plodu u dospělého člověka 8 m

Třetí a závěrečné video o změnách v krevním oběhu během vývoje člověka. Podívejte se co se stane ze struktur, které byly jednou důležité během našeho pobytu v děloze.