Medicína
Přihlásit se

Krev

V lidském těle se vyskytuje okolo 5 litrů krve. K čemu že je vlastně dobrá? Dozvíte se v této kategorii.

Tento obsah spravuje Matyáš Bayer.

2 hodiny

Z čeho se skládá krev? 11 m

Odstředěním krve získáme její jednotlivé složky, které si nyní popíšeme.

Červené krvinky 17 m

Distribuce kyslíku a hemoglobin.

Krevní skupiny 9 m

Existují čtyři druhy krevních skupin - A, B, AB a 0. Jak se projevují, například při darování krve, se můžete dovědět zde.

Rodokmen krevních buněk 8 m

Červené krvinky nejsou to jediné, co se v naší krvi nachází. O ostatních složkách krve budete vědět po shlédnutí videa.

Hemoglobin 15 m

Hemoglobin a jeho role v oběhovém systému.

Hemoglobin přenáší O2 a CO2 15 m

Poznejte dva způsoby, jak se kyslík přenáší z plic do tkání, a tři způsoby přenosu oxidu uhličitého ze tkání do plic. Rishi je pediatr a pracuje pro Khan Academy.

Hemoglobin a hematokrit plodu 15 m

Přestože maminka poskytuje plodu zdroj kyslíku, plod sám dokáže využívat několik způsobů k získání co největšího množství kyslíku.

Sekundární hemostáza 4 m

Sekundární hemostáza je proces, při němž je destičkový trombus vzniklý v průběhu primární hemostázy posílen a stabilizován, a to konverzí fibrinogenu na fibrin.

Co je to anémie? 8 m

Chudokrevnost neboli anémie je stav, při kterém je v krvi snížena koncentrace hemoglobinu pod normu stanovenou podle věku a pohlaví. Abyste však nezůstali pouze u definic a něco nového se dozvěděli, zhlédněte video.

Co je to leukémie? 8 m

Leukémie je soubor nádorů, který vytváří velké množství nedovyvinutých krevních buněk. Tyto nedovyvinuté krevní buňky zabírají místo v kostní dřeni, brání krevní dřeni vytvářet zdravé krevní buňky, což jsou krevní destičky, červené krvinky a bílé krvinky. Dozvíte se o symptomech této nemoci, ke kterým patří dlouhotrvající krvácení, časté infekce a bolest kostí.